DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 22.04.2013 16:32:41 

Informační server SVJ Otradovická

Shromáždění vlastníků jednotek
se koná ve čtvrtek dne 26.4.2012 v jídleně ZŠ Písnická
bezprostředně po skončení Členské schůze Družstva Otradovická,
která začíná v 18 hodin
 
Dokumenty pro Shromáždění:
 
 
 

 

Shromáždění vlastníků jednotek
se koná dne 28.4.2011 v jídleně ZŠ Písnická
bezprostředně po skončení Členské schůze Družstva Otradovická,
která začíná v 18 hodin
 
 Dokumenty pro Shromáždění:
 
 

 
 
Shromáždění vlastníků jednotek
se konalo dne 17.6.2010 v jídleně ZŠ Písnická.
 
 


Shromáždění vlastníků jednotek
se koná dne 30.11.2009, od 17 hodin v kanceláři Družstva Otradovická, Otradovická 733, Praha 4,
8.patro – první dveře vpravo od výtahu.
 
      Program schůze :
  1. Zahájení Shromáždění
  2. volba skrutárorů – sčítači hlasů
  3. schválení programu shromáždění
  4. schválit předběžný rozpočet Společenství Otradovická č.p. 732, 733, 734. na rok 2010.
  5. schválit zrušení odměn orgánům Společenství Otradovická č.p. 732, 733, 734 ve výši Kč 100,-/měsíc/bytová jednotka
  6. informace o ekonomice mezi SVJ a Družstvem Otradovická,
  7. informace o novém bankovním účtu SVJ – důležité
  8. informace z členské schůze Družstva Otradovická 
  9. diskuze, závěr shromáždění
 
 V Praze dne 27.října 2009               za pověřeného vlastníka
                                                                  předseda výboru
                                                                   Michal Kouba
 
 
Dokumenty:
 
 
 

 
2. Shromáždění vlastníků jednotek
se koná 23.6.2009, od 17 hodin v kanceláři Družstva Otradovická, Otradovická 733, Praha 4,
8.patro – první dveře vpravo od výtahu.
 
 
Dokumenty:
 
 
 
 
26.11.2008

Společenství vlastníků jednotek - tématický rozhovor na ČT1 v pořadu "Sama doma" ze dne 25.11.2008
 
Jako host - Mgr. Libor Buchta – advokát
 
Přinášíme Vám přepis obsahu tohoto rozhovoru:
 
Společenství vlastníků jednotek – specifická právnická osoba, vzniká automaticky přimo ze zákona a základním úkolem této právnické osoby je zabezpečení správy společných částí domu.
 
Správa – běžný provoz, zajišťování údržby, oprav, rekonstrukcí, příp. dalších činností.
Ke vzniku společenství vlastníků je třeba, aby v domě bylo vymezeno alespoň 5 samostatných bytových či nebytových jednotek a aby tyto jednotky náležely alespoň třem různým vlastníkům.
 
Jak administrativně společenství vlastníků vzniká?
Prvotním dokumentem je vyrozumění z katastru nemovitostí, který sdělí dotčeným vlastníkům jednotek, že došlo k zápisu vlastnického práva ke třem různým bytovým či nebytovým jednotkám. Tím okamžikem, kdy je doručena tato listina poslednímu z vlastníků jednotek, vznikne společenství vlastníků jednotek. Následně je tedy ze zákona povinnost původního vlastníka budovy svolat první schůzi shromáždění společenství vlastníků jednotek, což je nejvyšší orgán společenství a toto shromáždění na své schůzi musí jednak schválit stanovy společenství a musí zvolit příslušné orgány společenství, dohodnout se případně o dalších náležitostech a pakliže proběhne úspěšně za účasti notáře, který musí průběh této schůze osvědčit notářských zápisem, pak následně statutární orgán společenství podá návrh na zápis společenství vlastníků jednotek do rejstříku společenství vlastníků jednotek. 
 
Členem společenství vlastníků jednotek se stávám automaticky v okamžiku, kdy se stanu vlastníkem té bytové jednotky?
Ano, členství vzniká a zaniká automaticky, to znamená vždy se vznikem vlastnictví bytové jednotky, vznikne členství ve společenství, se zánikem vlastnictví bytové jednotky, členství zanikne.
 
Co se stane, když jeden nebo více vlastníků přestane přispívat do společného fondu oprav?
Pokud vlastníci přestanou přispívat do fondu oprav anebo do jiných fondů, neplatí tzv. zálohy na služby, může společenství vlastníků vlastním jménem tyto platby na těch dlužnících vymáhat, to znamená, že podá žalobu na zaplacení k příslušnému soudu a soud potom rozhodne o nároku společenství. Pakliže soud uzná nárok společenství a společenství následně bude mít v ruce pravomocný rozsudek o zaplacení dlužné částky proti příslušnému dlužníkovi, tím okamžikem navíc ostatním vlastníkům jednotek v domě vznikne zákonné zástavní právo k bytové jednotce dlužníka.
 
Jak je to se členstvím ve společenství vlastníků v okamžiku, kdy jsou to manželé, nebo kdy naopak je to nesezdaný pár?
V okamžiku, kdy se jedná o manžele, nebo o nesezdaný pár, vždy se to odvíjí zásadně od vlastnictví bytové jednotky. Pokud tedy manželé mají bytovou jednotku ve svém společném jmění manželů, pak oba dva jsou samozřejmě společnými členy společenství vlastníků jednotek s tím, že jejich členství je společné, oddělitelné a oba dva manželé společně mají jedna práva, v podstatě jeden hlas. Něco podobného samozřejmě platí i pro ty nesezdané páry, tam tato situace nastává v momentě, kdy tedy nesezdaný pár nemá tu bytovou jednotky ve společném jmění, ale má ji v podílovém spoluvlastnictví. V takovém případě je ta situace prakticky stejná zase společné členství ve společenství vlastníků jednotek.
 
Co se stane, když se pár rozejde?
Když se pár rozejde nebo rozvede, tak zase členství ve společenství vlastníků jednotek vždy sleduje osud vlastnictví bytové jednotky, to znamená, že členství ve společenství vlastníků jednotek zůstane tomu z manželů anebo z toho páru, který zůstane vlastníkem bytové jednotky.
 
Jaké orgány má společenství vlastníků?
Základním orgánem společenství vlastníků jednotek je shromáždění společenství vlastníků jednotek To je vrcholný orgán, někdy se tomu laicky říká valná hromada, členská schůze nebo takový ten klasický orgán, který známe z obchodních společenství.
Je to orgán, jež tvoří všichni vlastníci bytových jednotek, s tím, že ze zákona je povinnost schůzi shromáždění svolat vždy alespoň jednou ročně, praktičtější samozřejmě pro řešení jednotlivých konkrétních otázek je, pokud se sejde shromáždění častěji nebo dle potřeby. Může být svoláno výborem.
 
Otázka diváka:
Je třeba, aby všichni vlastníci bytů souhlasili s opravou nebo rekonstrukcí domu?
Zákon o vlastnictví bytu říká, že k rozhodnutí o změně účelu stavby, to znamená rozhodnutí takové, které by docházelo k rekolaudaci stavby nebo k rozhodnutí o změně stavby, což je takové rozhodnutí, v rámci kterého by došlo ke stavebním změnám, které by vyžadovaly stavební povolení, tak se vyžaduje souhlas všech vlastníků jednotek. Z čehož se tedy dovozuje, že k jakýmkoliv rozsáhlejším rekonstrukcím se vyžaduje souhlas všech vlastníků jednotek.